Živeti pod svojimi (finančnimi) zmožnostmi

prijateljici z nakupovalnimi vreckami v mestu 3

Nekdanji slovenski predsednik je nekoč zatrdil, da ne more preživeti s svojo tedanjo plačo. Četudi je bila izjava tarča mnogih šal, posmeha in tudi kritik, situacija sploh ni tako redka. Gotovo se boste spomnili, da so mnogi svetovni zvezdniki bankrotirali ter da dobitniki pri igrah na srečo prav hitro zapravijo ves dobitek. Kako pa pride do tega?

V angleščini obstaja za ta pojav izraz »lifestyle creep«, ki bi ga lahko nerodno prevedli v polzenje življenjskega sloga, pomeni pa neopazno zviševanje življenjskega sloga: ko zaslužimo več oz. imamo na razpolago več sredstev, se povečajo tudi želje, pričakovanja in s tem tudi odhodki, česar se pogosto niti ne zavedamo. Večje stanovanje namreč prinaša tudi višje stroške vzdrževanja, novejši avto bomo morda želeli parkirati v garaži in ne več na velikem makadamskem parkirišču. A če si poleg tega občasno kupimo še kakšno »malenkost za dušo«, se odpravimo na dražjo večerjo ali bolj ekstravagantne počitnice, ker si to zdaj lahko privoščimo, bo povišica hitro izpuhtela. Višji prihodki torej ne pomenijo nujno, da bomo več prihranili.

Če želimo vendarle kaj privarčevati in se temu »polzenju« izogniti, je smiselno vzpostaviti nekaj strategij, ki nam bodo pri tem pomagale, ne da bi počutili, da se venomer nečemu odpovedujemo.

1. Zastavljanje ciljev

Če vemo, s kakšnim namenom varčujemo, se bomo tega lažje lotili in tudi vztrajali. Lahko se odločimo, da si bomo izpolnili kakšno globoko željo, varčevali za varno starost ali pa poskrbeli za prihodnost svojih potomcev. Cilji so lahko bolj ali manj oddaljeni, lahko jih tudi sčasoma spremenimo, če se spremenijo naše okoliščine.

2. Najprej je treba plačati sebe

To pomeni, da najprej poskrbimo za varčevanje in naložbe, šele nato pa denar razporejamo za ostale potrebe. Tako ne pride do skušnjave, da bi ta mesec preskočili varčevanje zaradi kakšnih nepotrebnih izdatkov. Ko dobimo povišico, lahko mesečni znesek, ki ga namenimo zase oz. za varčevanje, ustrezno povišamo.

3. Postavljanje proračuna

Ko vemo, koliko denarja nam je mesečno še na razpolago, ga lahko primerno razporedimo glede na potrebe. Pri tem je pomembno, da proračun zastavimo realistično, da se ga bomo lahko tudi držali. Prav nobene koristi ne bo od njega, če ga zastavimo preveč ambiciozno, nato pa ves mesec prerazporejamo in ga rebalansiramo.

4. Brez primerjav

Kot pravi tisti slavni izrek, je primerjanje tat radosti. Če bo naša motivacija zgolj primerjanje, bomo namreč vedno želeli še nekaj drugega in nikoli ne bomo dosegli zadovoljstva. Ni treba stremeti po tem, kar imajo drugi, niti jih ni treba presegati. Dovolj je, če zasledujemo svoje cilje – ravno zato jih je tako pomembno znati postavljati.

5. Ni se treba odpovedati prav vsem »priboljškom«

Ni se treba odpovedati prav vsem »priboljškom«, a bodimo pri tem vsaj malo kreativni. Premislimo, kaj zares vpliva na kakovost našega življenja. To so po navadi stvari, ki nam prihranijo čas ali pa nas izpolnjujejo in nam omogočajo osebno rast, vsekakor pa so zelo odvisne od naše osebnosti, navad, želja. Pripravimo si seznam teh stvari in jih ustrezno ovrednotimo – nekatere bodo postale stalnica, druge pa si bomo privoščili zgolj občasno. Še pomembneje je, da se ne zapodimo v brezglavo zapravljanje za nov avto ali večje stanovanje (ki s sabo prinašata dodatne stroške, kot smo že omenili), ampak razmislimo, kako lahko obstoječe nadgradimo z manjšimi posegi.

6. Življenje pod svojimi finančnimi zmožnostmi ne pomeni skopuštva in nenehnega odpovedovanja

Ni nujno, da se vselej počutimo, kot da si ne moremo in ne smemo ničesar privoščiti – sploh če pametno zastavimo osebni proračun. Morda je včasih res težko videti širšo sliko in se nam bo varčevanje zdelo povsem odveč, vendar ga lahko s pametnim postavljanjem ciljev osmislimo, z ostalimi pristopi, ki smo jih opisali, pa bo postalo tudi vzdržno. 

Naj za konec dodamo še eno priporočilo. Z varčevalnim načrtom pri Triglav Skladih vsak mesec samodejno vplačate dogovorjeni znesek, kar zmanjšuje skušnjavo, da bi ga porabili. Sklenite varčevalni načrt zdaj.