Napaka, ki nas lahko stane veliko

attractive smiling girl with cup of coffee using l 2024 11 18 19 51 24 utc

Ko se odločamo za varčevanje, mnogi delamo isto napako, ki nas od njega skorajda odvrne. O varčevanju namreč razmišljamo linearno: mesečni obrok pomnožimo s številom obrokov in tako se nam privarčevani znesek ne zdi nič posebnega – zanj se nam ne zdi vredno spreminjati navad ali se čemu odpovedovati. »Če bom vsak mesec dal na stran 100 evrov, bom čez 10 let imel 12.000 evrov.«

Nič čudnega, da ob takšni številki marsikdo ni posebej motiviran za varčevanje. Pozabljamo pa na obresti, ki pomembno vplivajo na končni znesek …

Obresti

O obrestih se zadnja leta precej govori. Večina bank jih na osnovnih bančnih računih niti ne obračunava, na varčevalnih računih pa so skorajda zanemarljive, vsekakor pa so manjše od inflacije.

Po drugi strani pa se obresti zaradi prekoračenega negativnega stanja na računu ali pri obroku kredita lahko kar hitro poznajo.

In tudi ko govorimo o naložbah, so obresti pomemben vidik: privarčevana sredstva namreč z njimi oplemenitimo.

Šolsko znanje je lahko še kako uporabno

Ko smo še gulili šolske klopi, smo se kar pogosto spraševali, s kakšnim namenom se učimo določeno dolgočasno ali pa komplicirano snov. Še posebej so se nam zdele nepotrebne bolj abstraktne teme, saj si takrat še nismo znali predstavljati uporabe. Pa se je vendarle izkazalo, da je marsikaj uporabno tudi izven učilnice. 

Eno od takih uporabnih znanj je gotovo obrestno obrestni račun. Če ga poznamo in znamo uporabljati, nam bo hitro jasno, da je lahko privarčevani znesek precej višji, kot smo si ga izračunali na začetku.

Kaj je obrestno obrestni račun?

Obrestno obrestni račun pomeni, da se obrestujejo tudi obresti. Obresti se namreč v rednih intervalih prištevajo h glavnici in nanje se nato obračunajo nove obresti. 

To pomeni, da končni privarčevani znesek ne bo zgolj seštevek obrokov niti ne bo le seštevek obrokov, ki bi mu prišteli predviden odstotek obresti.

Če vzamemo primer z začetka in v delniški sklad s predvideno 7-odstotno donosnostjo 10 let vlagamo po 100 evrov mesečno, ne bomo privarčevali le 12.000 evrov. Ker se bodo obresti redno prištevale k prihranku, se bo obrestoval večji znesek – in predvideni privarčevani znesek je kar dobrih 5 tisočakov višji: 17.202 evrov.

Vlagateljski kalkulator

Da bodo primerjave med zneskom, ki bi ga »vložili« v nogavico, ter tistim, ki ga vložimo v sklade, na voljo brez zapletenih enačb, smo pripravili vlagateljski kalkulator. Spreminjate lahko tako obdobje vplačevanja kot tudi izbirate različne vrste varčevanj in si tako ustvarite predstavo, kaj lahko od vlaganja v sklade pričakujete.

 

Izkoristite moč obrestno-obrestnega računa. Investirajte vsak mesec po malo z varčevalnim načrtom.