Novice in nasveti
-
19. 1. 2025
Dodatna stopinja Celzija odnese osminko BDP
Prikaži več -
12. 1. 2025
Kar nekaj negotovosti za trg dolga
Prikaži več -
5. 1. 2025
Po rekordnem lanskem letu so pričakovanja zmernejša
Prikaži več -
Veličastnim sedmim še vedno dobro kaže
Prikaži več -
15. 12. 2024
Obveznice so tudi letos dosegle lepe donose
Prikaži več -
Živeti pod svojimi (finančnimi) zmožnostmi
Prikaži več -
Bitcoin prvič v zgodovini presegel 100.000 dolarjev
Prikaži več -
8. 12. 2024
Avtomobilska industrija je v fazi transformacije
Prikaži več -
4. 12. 2024
Geopolitika in vreme dražita energijo
Prikaži več -
Ne božiček, finančno srečo si lahko prinesete sami
Prikaži več -
24. 11. 2024
Volitve v ZDA kot signal za kapitalske trge
Prikaži več -
Kaj bo premikalo finančne trge ob izteku leta?
Prikaži več
Hipnice
Osveženo: 20. 1. 2025 9:10
-
Na zadnji trgovalni dan preteklega tedna je vrednost indeksa delnic ameriških podjetij MSCI USA zrasla za 1,2 %, medtem ko je vrednost indeksa delnic japonskih podjetij MSCI Japan padla za 0,9 %. Vrednost indeksa evropskih delnic MSCI Europe je zrasla za 0,7 %. Cena unče zlata je padla za 0,2 %, cena terminske pogodbe za nafto Brent pa za 0,5 % (merjeno v evrih).
-
Šest največjih ameriških bank, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs in Morgan Stanley, je lani ustvarilo 142 milijard ameriških dolarjev dobička, kar predstavlja 20-odstotno povečanje skupnega neto dobička v primerjavi z letom 2023. K rasti so predvsem prispevale visoke obrestne mere in močno gospodarstvo.
-
Delnice farmacevtskega podjetja Novo Nordisk so padle za 4,3 %, potem ko so ameriške oblasti vključile njegova zdravila Wegovy in Ozempic na seznam 15 zdravil, za katera bodo potekala pogajanja o znižanju cen v ZDA. Novo Nordisk nasprotuje vladnemu posegu, saj bi lahko nižje cene vplivale na prihodke in razvoj novih zdravil. Pri tem se pričakuje povprečno 22-odstotno znižanje cen izbranih zdravil do leta 2027.
-
Mednarodni denarni sklad (IMF) je zvišal napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2025 na 3,3 %, predvsem zaradi močnejšega povpraševanja v ZDA in upočasnitve inflacije. Kljub temu globalni obeti ostajajo negotovi, saj lahko Trumpove politike vplivajo na dolgoročno rast, medtem ko bi morebitne carine in omejitve priseljevanja lahko povzročile višjo inflacijo in nižjo gospodarsko aktivnost.
Naložbeni komentar
Obeti za zadnje četrtletje 2024: Naložbeni komentar
V tokratnem Naložbenem komentarju poleg povzetka dogajanj v preteklem četrtletju in pričakovanj za prihodnje četrtletje kot osrednjo temo obravnavamo ameriške volitve.
Prikaži komentarArhiv naložbenih komentarjev