Novoletni sklepi za bolj finančno brezskrbno leto

woman writting on computer

V začetku leta kar mrgoli pregledov preteklega leta: od števila prebranih knjig do obiskanih držav, osvojenih vrhov in poslovnih uspehov. Četudi ste jih morda že naveličani, toplo priporočamo vsaj še enega: pregled osebnega oz. družinskega proračuna.

Novoletni sklepi so na vse slabšem glasu, saj se jih le redko kdo drži kaj dlje kot nekaj dni. Res pa si po navadi zastavljamo širokopotezne cilje, ki so vse prej kot izvedljivi: po novem letu se bomo odpovedali dolgoletnim razvadam in uvedli nove izjemno zdrave navade, skratka življenje nameravamo postaviti na glavo. Takšni preobrati žal niso vzdržni, zato se po nekaj dneh, ko upade začetna motivacija, spet vrnemo na stara pota.

Spremljanje osebnih financ naj postane rutina

Novo leto pa je tudi priročna prelomnica, ko lahko ocenite trenutno stanje svojih financ in načrtujete izdatke v prihodnje. Da bi to lahko naredili, pa potrebujete informacije. Če je le mogoče, vsaj v grobem preglejte lanske prihodke in odhodke, še bolje pa je, če ste že sproti vodili podrobno evidenco, v kateri so sploh odhodki razdeljeni v glavne kategorije, npr. stanovanje, prevoz, hrana, oblačila, zabava ...

Če ste se pregleda lotili prvič, vas morda čaka kakšno presenečenje: za nekatere kategorije ste najbrž trošili več, kot se vam je zdelo na prvi pogled, ali pa je denar odtekal, ne da bi bilo od tega kaj koristi (razne naročnine, članarine, ki jih izkoristite le redko). Morda pa se bo izkazalo, da je vaš letni proračun v ravnovesju – in tudi to je pomemben podatek, ki ga boste lahko uporabili pri pripravi načrtov za prihodnost.

Začetek leta je priložnost, da na novo zastavimo cilje osebnih financ

Ko zberete vse informacije, se lahko premišljeno odločate o svojih nadaljnjih korakih in pripravite nekaj praktičnih novoletnih sklepov.

 Najprej je treba začeti pametno postavljati cilje, ki odražajo vaše vrednote ter sposobnosti. »Letos bom privarčeval več.« ali »Letos si ne kupim ničesar.« nista najbolje zastavljena cilja. Prvi je namreč preširok in premalo specifičen, teoretično pa ga dosežemo že, če privarčujemo en evro več kot prejšnje leto. Drugi cilj pa je veliko preveč strog in ga bo zato večina opustila še pred koncem januarja. 

Bolj smiselno bi bilo določiti, koliko denarja bomo redno namenjali za varčevanje ali pa koliko denarja želimo privarčevati do določenega datuma. Določimo si lahko tudi kakšen mesec »brez nakupov« ali pa v določeni kategoriji nakupujemo le, ko moramo iztrošeno dobrino zamenjati. 

Cilji naj bodo smiselni za vas, izvedljivi ter časovno zamejeni. Če najraje dopust preživljate doma, najbrž ne boste varčevali za eksotično potovanje, in če povsod hodite ali kolesarite, je varčevanje za nov avto verjetno nepotrebno. Če se boste morali zaradi varčevanja odpovedati preveč stvarem, bo težko vzdržno in verjetno boste varčevanje opustili. Premislite raje, kaj lahko spremenite brez večjega odrekanja in poseganja v naš življenjski slog. Časovna omejitev pa je priporočljiva, da boste lažje spremljali doseganje ciljev in prilagajali svoje navade.

Kako je lahko spremljanje osebnega proračuna v pomoč?

Ko boste preučili svojo porabo v preteklem letu, boste najbrž lahko ocenili, kateri izdatki (tudi večji) bodo nujni. Določite tudi financiranje stvari, ki niso nujne, a si jih želite. 

Pomemben premislek pri postavljanju ciljev posvetite morebitnemu zadolževanju – zadolževanje namreč ni vedno smiselno, po drugi strani pa ni vselej odsvetovano. V finančnem smislu je namreč koristno samo takrat, kadar se kupljeni stvari vrednost skozi čas povečuje. Na primer: splača se zadolžiti za nakup nepremičnine, saj njena vrednost dolgoročno praviloma raste, ali za izobraževanje, če boste lahko z višjo ali dodatno izobrazbo zaslužili več. Po drugi strani pa se ni smiselno zadolževati za potrošne dobrine in stvari, ki se jim vrednost s časom zmanjšuje (npr. avtomobil, razen če ga uporabljate kot delovno sredstvo). Zanje je bolje varčevati in jih kupiti s privarčevanim denarjem, kar pa najlažje dosežete, če vedno po malem varčujete.

Varčevati, a premišljeno

Varčevanje naj ne bo le samo sebi namen. Prav tako je pametno plemenititi svoje prihranke: vrednost prihrankov naj se povečuje hitreje od inflacije, kar omogoča varčevanje z investiranjem. Zato varčujte z varčevalnim načrtom in hitreje dosegajte svoje cilje.