Ni vse tako negotovo, kot je včasih videti

ts par telefon 1

Po skrbnem premisleku ste se odločili, da je treba nekaj ukreniti s svojim premoženjem in v svoje roke vzeti uresničevanje načrtov za prihodnost. Kaj pa zdaj? Boste denar položili na banko ali celo spravili v nogavico? Ali pa boste raje poskusili svoje premoženje oplemenititi s pametnim vlaganjem?

Od nekdaj smo poslušali, da je treba z denarjem ravnati skrbno in ga premišljeno porabljati, predvsem pa varčevati, morda nalagati na banko. Zato najprej postrezimo s kruto resnico: denar v nogavici hitro izgublja vrednost, na banki pa le malo počasneje, saj so obrestne mere tako nizke, da bodo težko sledile inflaciji.

Seveda pa razumemo, da se lahko zdi vlaganje v vrednostne papirje negotovo in na prvi pogled tudi tvegano ter namenjeno predvsem pustolovcem z neomejenimi sredstvi. 

Je finančni trg res tako zelo negotov?

Zunanjemu opazovalcu se lahko zdi, da je finančni trg zelo negotov in lahko nanj vpliva že najmanjša malenkost. Seveda poznamo primere, ko je (ne)premišljena izjava ali objava na družbenih omrežjih vplivala na vrednosti tečajev. Finančni trg se lahko zatrese ob vsakem pomembnejšem dogodku, pa naj bodo to volitve, poplave ali športni dogodki – seveda pa to ni nujno in na mnoge globalne situacije finančni trg sploh ne reagira.

Prav nič ne pomagajo negativne podobe, ki se držijo trga vrednostnih papirjev. Če bi verjeli filmom, so borze polne zgaranih posrednikov in adrenalinskih špekulantov, ki venomer postavljajo na kocko vse svoje in predvsem tuje premoženje. Pogosto je v uporabi žargon, ki je laiku lahko težje razumljiv, zato se hitro ustvari vtis, da se nekaj skriva. Če temu dodamo še izrazje, kot npr. kapital je plaha ptica ali pa divje lastninjenje, ki se ga boste morda spomnili kot opis obdobja po slovenski osamosvojitvi, je nezaupanje v finančni trg skorajda razumljivo.

Toda zavedati se moramo, da je v ozadju finančnega trga sistem, ki kljub vsem pretresom, ki so ga doleteli, še vedno deluje. Preživel je vojne, gospodarske krize, naravne nesreče, epidemije ... Poleg tega je finančni trg pod nadzorom različnih institucij, ki skrbijo za njegovo stabilnost, varovanje vlagateljev in potencialnih vlagateljev pred možnimi zlorabami ter zmanjševanje finančnega oziroma gospodarskega kriminala.

Da, vlaganje zagotovo prinaša določena tveganja, a denar, ki ga ne plemenitimo, zagotovo izgublja vrednost. Zato še vedno velja, da je najboljši trenutek za začetek vlaganja zdaj. 

Ne pozabimo: vlaganje je tek na dolge proge

Živimo v času, ko je »tu in zdaj« za mnoge edino merilo. Pričakovanja so velika, tudi na področju vlaganj bi marsikdo želel visoke dobičke že jutri – in tudi to je mogoče, vendar pa možnost visokih in hitrih dobičkov prinaša tudi visoko stopnjo tveganja. V primeru dolgoročnejših naložb je tveganje nižje, sploh če jih v upravljanje zaupamo izkušenim strokovnjakom.

Ne smemo pozabiti, da nas bodo na naši vlagateljski poti spremljali vzponi in padci. Ne gre pričakovati strmega vzpona tečajev, niti zgolj rasti – kot že omenjeno: na finančne trge vpliva marsikaj in to se bo neizbežno odražalo tudi v našem portfelju. 

Vlaganje v Triglav vzajemne sklade pomeni, da upravljavci z ustrezno strategijo investiranja poskrbijo, da bodo vaše naložbe primerno upravljane in boste nanje lahko pozabili vse do trenutka, ko se odločite za izplačilo. Kot pogosto poudarimo, je vlaganje v sklade tek na dolge proge, z veliko verjetnostjo pa prinaša višje donose kot nogavica. 

Investirajte z nami >