Kakšna je razlika med investiranjem in trgovanjem?

TS investiranje trgovanje 1200 1

Pozabite prizore iz holivudskih filmov. Investiranje in trgovanje z vrednostnimi papirji sta v vsakdanjem življenju precej manj razburljiva. Še posebej investiranje, kjer se donosi praviloma ustvarjajo na dolgi rok in razpršeno, s čimer se zmanjša izpostavljenost nihanjem.

Tudi trgovanje v praksi ni tako vznemirljivo, kot to prikazujejo filmi in serije. Velik del trgovalnih poslov se opravi samodejno z zmogljivimi računalniki ter s pomočjo podatkovnih analiz in umetne inteligence. Mimogrede, ste vedeli, da največji svetovni “traderji” vlagajo na milijone dolarjev v zmogljivo računalniško opremo, umetno inteligenco in hitre internetne povezave, da bi si pri trgovanju zagotovili prednost pred drugimi?

A vrnimo se k sleherniku bolj dosegljivemu področju – investiranju. Za razliko od trgovanja, kjer se donosi ustvarjajo na kratek rok (včasih tudi v obdobju nekaj ur s hitrim računalniško avtomatiziranim trgovanjem), je investiranje praviloma tek na dolge proge. Če želimo zmanjšati vpliv nihanj in znižati tveganje, je običajno priporočljivo investirati za obdobje najmanj 5 let. Daljše kot je obdobje investiranja, bolj se namreč izravna vpliv morebitnih vmesnih popravkov

“Investiraj in pozabi”

Zgodovinsko je dokazano, da si lahko najstabilnejše donose v naložbenih skladih obetajo vlagatelji, ki se s svojo naložbo najmanj ukvarjajo oziroma pustijo, da se skozi čas sama plemeniti, medtem pa vložek povečujejo z rednimi periodičnimi vplačili v skladu s strategijo DCA. Druga poseganja v portfelj se na dolgi rok običajno ne obrestujejo tako, kot bi si vlagatelj želel.

Splača se investirati za 15 let ali več

Zaradi sistema obdavčitve kapitalskih dobičkov se slovenskim vlagateljem splača investirati za 15 let ali več. Po 15 letih “držanja” investicije so namreč dobički iz kapitala obdavčeni po ničelni davčni stopnji. Več o obdavčitvi kapitalskih naložb lahko preberete tukaj.

Ne pustite se premamiti obljubam po hitrem donosu

Pri investiranju ni bližnjic. Višji donosi od povprečja so mogoči le s sprejetjem nadpovprečnega tveganja. V takšnih primerih resda obstaja možnost, da svoj vložek hitreje oplemenitite, a prav tako obstaja možnost, da dobršen del vložka – ali celo celoten vložek – izgubite. 

Trgovanje z vrednostnimi papirji, valutami (npr. Forex) in kriptovalutami sicer lahko nekaterim posameznikom (ki v pravem trenutku kupijo in v pravem trenutku prodajo) prinese visoke donose v kratkem času, a je tveganje za nekaj velikostnih razredov višje od dolgoročnega investiranja v naložbene sklade. Večina vlagateljev si ne želi oziroma si ne more privoščiti tako visokega tveganja, ki lahko včasih spominja na hazardiranje. Če že, je smiselno, da so visoko tvegani posli omejeni le na manjši del (5–10 %) celotnega portfelja, medtem ko naj glavnino predstavljajo dolgoročne razpršene naložbe, kot so naložbe v vzajemne sklade.

Dilema, ki to sploh ni

Digitalne platforme skoraj vsakomur omogočajo, da se preizkusi v trgovanju z delnicami in drugimi vrednostnimi papirji ter kriptovalutami. Mnoge so zasnovane tako, da z igrifikacijo (ang. gamification) uporabniške izkušnje celo spodbujajo hitro, impulzivno kupovanje in prodajo, čeprav to, kot smo videli, praviloma povečuje izpostavljenost tveganju in zmanjšuje možnost dolgoročnih stabilnih donosov. Za posameznika, ki želi varčevati in sredstva plemenititi s ciljem finančne varnosti, finančne svobode ali uresničitve večjih želja, tako še vedno ni dileme: splača se mu dolgoročno investirati v naložbene sklade, kjer se bodo njegovi prihranki razpršeno plemenitili pod nadzorom finančnih strokovnjakov.

Aplikacija za investiranje v naložbene sklade

K dolgoročnemu investiranju v Triglav naložbene sklade lahko zdaj preprosto pristopite prek aplikacije ter prek nje vplačujete sredstva in spremljate gibanje svoje naložbe. Sodobno, udobno in varno. Prenesite aplikacijo Triglav Skladi tukaj.