Kakšen odnos imate do denarja?
Kategorija
Kategorija
Ste si kdaj iskreno zastavili naslovno vprašanje? Kakšen je bil odgovor? Imate vedno premalo denarja, si ga vedno želite še več? Se ga bojite zapravljati ali ste mnenja, da je treba uživati, dokler denar imate? Skrbno obrnete vsak cent ali se sploh ne ozirate na listek s ceno? Najbrž nobena od skrajnosti ni ravno najboljša, kaj menite?
Nedvomno nam je odnos do denarja v veliki meri privzgojen, saj se že v otroštvu naučimo, da za nekatere stvari ni denarja in »za neumnosti ne bomo zapravljali«. Morda poslušamo, da ima sosed spet nov, drag avto, znanka pa nič ne dela in se kopa v denarju. Naučimo se lahko tudi, da je dobro varčevati za izpolnitev kakšne posebej velike želje ter imeti nekaj rezerve na varčevalnem računu. No, morda pa se naučimo, da je možno živeti tudi preko svojih zmožnosti, s posledicami pa se bomo ukvarjali kasneje.
Življenje preko svojih zmožnosti
Stanujete v prestižni soseski, večkrat letno dopustujete na eksotičnih lokacijah ali pa si vedno lastite najnovejši telefon, čeprav je vaš bančni račun v rdečih številkah in za svoje finančne podvige jemljete posojila, za katera ne veste točno, kako jih boste poplačali? Četudi je težko znižati svoje standarde, pa je včasih treba sprejeti tudi kakšno zoprno odločitev in se prilagoditi trenutni situaciji. Nekaterim stroškom se namreč lahko odpovemo ali jih vsaj nekoliko oklestimo, saj bo treba tudi posojila nekoč odplačati. Morda lahko razmislite tudi o dodatnem zaslužku.
Primerjanje z drugimi
Če svojo vrednost najdete le v tem, da se primerjate z drugimi, in vselej iščete zunanjo potrditev, se boste hitro znašli v začaranem krogu pretiranega zapravljanja in večnega nezadovoljstva. Imeti višjo plačo, večjo hišo in novejši avto kot drugi v resnici ne navdušuje ne vas ne vaše okolice. Razmislite, če so vaši cilji res vaši ali pa jih zasledujete zgolj zato, ker bi radi zbujali zavist.
Pretirana zapravljivost
Če ste med tistimi, ki se konec meseca vedno čudijo, kam je izginila plača, ste morda pretirano zapravljivi. Da, res je, le enkrat se živi, a impulzivni nakupi po previsokih cenah vas lahko drago stanejo, zato je pametno spremljati svojo porabo in morda bo kmalu na bančnem računu ostal kakšen evro celo ob nakazilu naslednje plače.
Nagrajevanje z materialnimi dobrinami
Se za vsak uspeh nagradite s kakšnim nakupom ali pa ob vsakem neuspehu pocrkljate z nečim materialnim? Tudi to lahko vodi v pretirano zapravljanje, ki si ga morda niti ne morete privoščiti. Nagrade je v tem primeru smiselno prilagoditi in najti nekaj, kar vas razveseljuje, pa ni materialno – sprehod, dobra knjiga, klepet s prijateljem, rekreacija … Možnosti je veliko, morda vas bo nekoč razveselilo že to, da boste kakšen evro lahko dobro investirali.
Miselnost pomanjkanja
Miselnost pomanjkanja (angl. scarcity mindset) je tako močno prepričanje, da nečesa (najpogosteje gre za denar ali čas) primanjkuje, da to vpliva na posameznikovo siceršnje obnašanje, pri čemer pa ni pomembno, ali je to prepričanje sploh upravičeno. Takšno prepričanje je lahko hromeče in predstavlja hudo oviro v življenju, žal pa ga je tudi težko premagati – sploh, kadar ni le namišljeno.
Pretirana skopušnost
Si prav nikoli ničesar ne privoščite, uživate zgolj ob žvenketanju kovancev in morda nekoliko spominjate na strica Skopušnika iz Disneyjevih stripov ter risank? Tako kot pretirana zapravljivost ne predstavlja dobrega odnosa do denarja, je tudi pretirana skopušnost lahko škodljiva. To drži še toliko bolj, če se v želji po vse večji številki na bančnem računu odpovedujete tudi čemu koristnemu – pa naj bo to kakšno nujno popravilo, naložba v svoje znanje ali zdravje ali pa plemenitenje denarja. Seveda je vselej pametno imeti dobro varnostno rezervo, ki je tudi zlahka dostopna, vendar pa vrednost denarja na bančnem računu kar hlapi, saj obresti žal ne pokrivajo niti stroškov inflacije.
Medtem ko vam nepremišljeno zapravljanje sploh ne omogoča prihrankov, ki bi jih lahko investirali, pa vas lahko tudi oklepanje denarja zaradi neznanja ali strahu pred izgubo veliko stane. Denar, ki se ga bojimo investirati in samo leži na bančnem računu, namreč ne ustvarja ničesar.
Ker imate gotovo še veliko vprašanj, vas vabimo, da se na povezavi naročite na brezplačen in neobvezujoč posvet, na katerem vam bomo z veseljem razjasnili dileme.