Je varčevanje stvar osebnosti ali številk?
Kategorija
Kategorija
Ste se kdaj vprašali, kaj je razlog, da nekateri z denarjem ravnajo preudarno in skrbno, drugi pa se obnašajo, kot bi se želeli znebiti prav vsakega centa? Je varčnost le stvar vzgoje ali morda osebnostnih lastnosti? Lahko na to kako vplivamo? Je zapravljivost priučena in se je lahko otresemo ali pa tega ne moremo spremeniti?
Seveda je veliko odvisno od tega, kakšen je bil odnos do denarja ter varčevanja v naši primarni družini, a to še ne pomeni, da smo za vselej obsojeni na enako ravnanje. Najpomembneje je, da dobro poznamo sami sebe: kaj je tisto, kar nas motivira, in kako lahko popravimo morebitne slabe vzorce.
Kaj nas vodi v zapravljanje?
Pomembno je, da ugotovimo, kaj nas vodi v zapravljanje. Če te vzgibe pravočasno opazimo, lahko zajezimo nepotrebno tratenje denarja.
1. Primerjanje
Ima znanec nov, večji avto, prijatelj se je pohvalil z najboljšim telefonom, ki je trenutno dostopen na tržišču, soseda pa se je ravno vrnila z eksotičnega dopusta? Tudi družbena omrežja so pogosto kriva za primerjanje, kaj vse imajo drugi, mi pa ne. Morda bomo nekoliko zavistni, a nikar se ne odpravimo na banko po kredit, da bi si privoščili nekaj, česar v resnici ne potrebujemo.
2. Ko zaslužimo več, več tudi zapravljamo
Ob povišici ali novi službi nenadoma ugotovimo, da si lahko privoščimo več in tudi kaj dražjega. Večje stanovanje, dražja oblačila, novejši avto, večerje v bolj prestižnih restavracijah – in višji prihodki niso več opazni ali pa nam ostane celo manj. Če smo lahko do zdaj povsem udobno živeli z manjšimi razpoložljivimi sredstvi, te izboljšave verjetno niso bile nujne in niti niso prav veliko vplivale na kakovost življenja.
3. Impulzivni čustveni nakupi
Nepremišljeni nakupi stvari, ki jih ne potrebujemo, a so bile izredno znižane, ali nakupi, ker se želimo nagraditi ali spraviti v boljšo voljo, sodijo med tovrstne nakupe. V takih trenutkih se vprašajmo, če bi izdelek kupili, četudi ne bi bil tako poceni, ali pa nakup odložimo za nekaj dni – najbrž nas bo želja po njem minila.
S kakšnim razlogom varčujemo?
Da bi se lažje uprli zapravljanju, je dobro vedeti, s kakšnim razlogom varčujemo. Morda nas razveseli že vse večji privarčevan znesek na računu, a večina potrebuje malo več kot to.
1. Varnost
Določena varnostna rezerva, ki nam omogoči popravilo avta, ko ga potrebujemo, ali pa nam bo prihranila skrbi, če nenadoma ostanemo brez službe, naj ima vselej prednost pred ekstravagantno večerjo, najnovejšo igralno konzolo ali dragoceno torbico. Včasih se pokvari hladilnik ali pa je treba plačati popravilo strehe v bloku in takrat je dobro imeti privarčevano dovolj, da nas tak strošek ne iztiri.
2. Svoboda
Finančna svoboda nam omogoča, da sami upravljamo s svojim življenjem. Morda bomo čez nekaj let želeli zamenjati kariero ali se predčasno upokojiti. S primernim načrtovanjem je tudi to mogoče, a brez varčevanja ne bo izvedljivo.
3. Doseganje ciljev
Če si postavimo cilje, se bomo zanje potrudili. Morda želimo čez nekaj let menjati avto, zato bomo dvakrat premislili, preden obiščemo večdnevni festival v tujini. Po drugi strani pa si morda želimo na potovanje okrog sveta – in tudi v tem primeru se bomo lažje odpovedali nepotrebnim izdatkom, ker bomo imeli v mislih tisti večji cilj v prihodnosti.
Če želimo vedeti, če smo z varčevanjem na pravi poti, pa moramo spremljati številke. Nova aplikacija Triglav Skladi nam to olajša, saj si lahko v njej postavimo varčevalne cilje, nato pa spremljamo, kako hitro in kako uspešno jih dosegamo. Aplikacija izračunava vrednost prihrankov, vloženih v vzajemne sklade, ter hkrati spodbuja k varčevanju. Ko se na bančnem računu nabere znesek, ki ga nekaj časa ne potrebujemo, ga prek aplikacije enostavno investiramo, s čimer lahko iz njega ustvarimo več, kot če ga pustimo ležati na bančnem računu.
Zato vas vabimo, da prenesete in preizkusite novo aplikacijo Triglav Skladi ter varčujete pametno.