Inflacija se je umirila – kaj pa zdaj?
Kategorija
Kategorija
Inflacija v Evropi se je v zadnjih mesecih umirila. V Sloveniji smo oktobra 2024 na letni ravni zabeležili celo 0,0-odstotno inflacijo, medtem ko je bila pred letom dni inflacija kar 6,9-odstotna. Zaradi ugodnih inflacijskih gibanj v Evropi je ECB 17. oktobra znižala obrestno mero za 25 bazičnih točk. Preberite, kaj to pomeni za donosnost varčevanja in investiranja.
Inflacija se je v zadnjih mesecih umirila in je v Sloveniji že pod ciljno ravnjo 2 odstotkov. Skupaj z umirjanjem inflacije v evroobmočju je Evropska centralna banka (ECB) v letu 2024 že trikrat znižala obrestno mero. S tem se znižujejo stroški zadolževanja, a tudi obrestne mere za bančne depozite.
Nižja obrestna mera oziroma cenejše zadolževanje po ekonomski teoriji spodbudi trošenje gospodinjstev, a še pomembneje, investicije v gospodarstvu. V času, ko se evropska avtomobilska industrija spopada z izzivi zmanjšanega povpraševanja, je ugodnejši dostop do denarja dobra novica, ki je prišla v ravno pravem trenutku.
Nižja obrestna mera lahko spodbudi gospodarsko rast
Nižja obrestna mera oziroma cenejše zadolževanje praviloma poveča povpraševanje potrošnikov po izdelkih in storitvah, podjetja pa lahko zaradi dostopnejših posojil povečajo investicije v raziskave, razvoj, proizvodnjo in prodajo.
Posledično se lahko poveča gospodarska rast, kar se običajno odrazi tudi v ugodnem vrednotenju delnic. Ali če povzamemo na pregleden in razumljiv način:
- Zaradi nižje inflacije ECB zniža obrestno mero, zato se krediti pocenijo.
- Cenejši krediti spodbujajo potrošnjo in investicije.
- Večja potrošnja in investicije spodbujajo gospodarsko rast.
- Večja gospodarska rast običajno pomeni višje vrednosti delnic.
- Višje vrednosti delnic pomenijo višje donose za vlagatelje v delnice ter delniške in mešane naložbene sklade.
Nižja inflacija priložnost za dodatne donose
Medtem ko v času visoke inflacije investiranje predstavlja zaščito pred izgubljanjem vrednosti denarnega premoženja, je lahko v času nižje inflacije investiranje v vrednostne papirje (delnice, sklade) priložnost za dodatne donose.
Na znižanje inflacije zato ne smemo gledati na način, da “investiranje zdaj ni več smiselno, ker inflacija ne požre več toliko vrednosti prihrankov.” Investiranje je ob upoštevanju tveganja vedno smiselno. V času visoke inflacije kot zaščita pred izgubljanjem vrednosti denarnega premoženja, v času zmerne inflacije pa kot način plemenitenja oziroma povečevanja prihrankov.
Nižje obrestne mere za bančne depozite
Nižja obrestna mera ECB pomeni tudi nižje obrestne mere za bančne depozite. Slednje so nekatere banke že znižale, druge pa jih najbrž še bodo. Varčevanje na bančnem računu je tako tudi v času nizke inflacije relativno nedonosno.
Kaj pa izzivi evropskega gospodarstva?
Zadnje čase se veliko piše o izzivih evropske avtomobilske industrije. Slednja je sicer pomemben del evropskega gospodarstva, a obstajajo tudi drugi sektorji, ki ne beležijo manjšega povpraševanja.
Prednost investiranja v aktivno upravljane sklade je tudi ta, da upravljavci skladov naložbeni portfelj nenehno prilagajajo dogajanju na trgih, med drugim tako, da zmanjšujejo izpostavljenost do problematičnih sektorjev ter povečujejo izpostavljenosti do stabilnih in donosnih gospodarskih panog in podjetij.
Investirajte ves čas
Naj znižanje inflacije ne uspava vaših naložbenih aktivnosti, obenem pa naj vas ohlajanje evropske avtomobilske industrije ne prestraši. Investirajte redno in razpršeno, saj si boste na dolgi rok tako zagotovili možnost za stabilne donose.
Izkoristite 50 % nižje vstopne stroške za enkratna vplačila v Triglav naložbene sklade do konca novembra in oplemenitite svoje denarno premoženje.