Podnebna tveganja

Puscava z razpokano zemljo v ozadju vetrnice 11.2.2025

Pred kratkim je bilo objavljeno poročilo The Global Risks Report 2025. V okviru letošnje, že dvajsete raziskave je Svetovni gospodarski forum zbral mnenje več kot 900 znanstvenikov, politikov, gospodarstvenikov in drugih strokovnjakov. Rezultati raziskave kažejo, da dolgoročna tveganja (deset let) izhajajo predvsem iz okoljskih, tehnoloških in družbenih področij.

Na prvem mestu med dolgoročnimi tveganji so tveganja iz naslova ekstremnih vremenskih dogodkov. Omenjena tveganja, kar niti ni presenetljivo, so zaznana kot zelo pomembna tudi v kratkoročni perspektivi (dve leti), in sicer kot drugo najbolj pomembno tveganje. Velja izpostaviti, da je drugo ključno dolgoročno tveganje povezano z izgubo biotske raznovrstnosti in prenehanjem zadovoljivega delovanja ekosistemov, medtem ko tretje izhaja iz kritičnih sprememb delovanja planetarnih sistemov. Skratka, tri najpomembnejša tveganja v naslednjih desetih letih so tako ali drugače povezana s podnebnimi spremembami.

Ali je informacija, da so podnebne spremembe zaznane kot ključni dejavnik dolgoročnih tveganj, pomembna tudi za vlagatelje? Odgovor je v veliki meri odvisen od tega, kako vlagatelji sprejemajo investicijske odločitve in kakšne predpostavke pri tem uporabljajo. Razumevanje dolgoročnih tveganj je še posebej pomembno v primeru, ko investicijske odločitve v določeni meri temeljijo na ocenjevanju sedanje vrednosti prihodnjih denarnih tokov in so bolj dolgoročno usmerjene.

Lani je skupina raziskovalcev z inštituta EDHEC Climate Institute objavila raziskavo o vplivu podnebnih tveganj na vrednotenje delniškega trga. Raziskava je razkrila, da fizična podnebna tveganja (med katerimi so tudi ekstremni vremenski dogodki) trenutno nimajo velikega vpliva na vrednotenje delniškega trga. To pomeni, da vlagatelji bodisi ne verjamejo, da bodo imele podnebne spremembe večji vpliv na poslovanje podjetij, bodisi ocenjujejo, da bodo ukrepi, namenjeni zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, uspešni.

Stanje, ko pomembna dolgoročna tveganja z zelo visoko verjetnostjo niso upoštevana v cenah finančnih instrumentov, zvišuje verjetnost, da bo v primeru prilagoditve vlagateljevih predpostavk prišlo do padca cen finančnih instrumentov. Kako lahko vlagatelji izboljšajo investicijski proces in vključijo podnebna tveganja v investicijske odločitve? Prvi korak je analiza in oblikovanje stališča glede podnebnih scenarijev oziroma ocen možnih prihodnjih sprememb podnebja, ki temeljijo na različnih predpostavkah o razvoju družbe, tehnoloških spremembah, gospodarski dinamiki in podnebnih politikah. Drugi korak je razumevanje načrtov podjetij na področju naslavljanja in prilaganja podnebnim spremembam. Tretji korak je ocenjevanje vpliva podnebnih sprememb na prihodnje poslovanje podjetij.

Tri ključne ugotovitve so lahko naslednje: prvič, v skladu s pričakovanji številnih strokovnjakov bodo podnebna tveganja v prihodnje pomembno vplivala na poslovanje podjetij. Drugič, nekatere raziskave kažejo, da ta tveganja trenutno niso ustrezno upoštevana pri vrednotenju delniškega trga. In tretjič, vlagatelji lahko znižajo obseg tveganj s tem, da nadgradijo svoj investicijski proces in vključijo v proces sprejemanja investicijskih odločitev bolj celovito obravnavo podnebnih tveganj.