Ne želite nikoli več zamuditi naslednje naložbene priložnosti? Na spodnji povezavi se prijavite na naše aktualne novice in ostanite vedno na tekočem.
Združeno Kraljestvo se pogreza
Globalno segrevanje Zemlje je pojav, ki označuje povišanje temperature ozračja zaradi človeških dejavnosti, ki povečujejo količine toplogrednih plinov v ozračju.
Po podatkih Wikipedie naj bi se pojavil ob koncu 19. stoletja, predvidoma pa naj bi trajal tudi v prihodnje. Tako naj bi se temperatura ozračja v naslednjih stotih letih dvignila kar od 1,5 do 4,5 stopinje Celzija, kar se v primerjavi s samo 0,6-stopinjskim dvigom v zadnjih 150 letih zdi ogromno. Splošno znano je, da bodo posledice globalnega segrevanja katastrofalne. Vendar bodo za nekatere otoške države naravnost pogubne. Po nekaterih raziskavah imate tako le še nekaj desetletij časa, da v doživite rajska področja, kot so Maldivi in podobne otoške lokacije, ki nas dražijo z razglednic in v počitniških katalogov.
Zdi se, da je človeštvo v letošnjem letu našlo nov način pogrezanja otoških držav pod gladino. To namreč opažamo vse od tistega presenetljivega petkovega jutra v juniju, ko so iz Londona začeli prihajati uradni izidi referenduma o odhodu Združenega kraljestva iz Evropske Unije. Nekateri ekonomski podatki, ki so odtlej priromali iz Albiona, še posebej tisti, ki kažejo na zaupanje ali optimizem potrošnikov, gospodinjstev, managerjev ali koga drugega ter dogajanje na nepremičninskem trgu, so upadli in kažejo na zastoj v gospodarski aktivnosti. Še posebej črnogledo pa je na obzorju. Praktično ne mine dan, ko ne bi zasledili nove analize na temo prihodnjih obetov Združenega Kraljestva, če se tamkajšnji politiki dejansko odločijo za odhod iz Unije. Čeprav je neobičajno, da se v finančnem svetu izoblikuje popolni konsenz glede napovedi o gibanju katerekoli odvisne spremenljivke, to tokrat velja v primeru ocene prihodnje gospodarske rasti »samostojnega« Otoka.
To napovedano pogrezanje je skušal s svojimi predreferendumski nastopi preprečiti Mark Carney, prvi mož Bank of England. Če se je njegov takratni nastop uspel izgubiti v kakofoniji drugih krilatic političnega in poslovnega vrha, je tokratno odločno sporočilo, ki ga je centralna banka izdala prejšnji četrtek, glasno zadonelo v trenutnem političnem vakuumu. Potem, ko smo guvernerju Carneyju pretekli mesec podelili lovoriko za najbolj presenetljivo (ne)odločitev zgodnjega poletja, mu ta zaradi popolnega, a ne nepričakovanega zasuka v monetarni drži pripada tudi v avgustu. Za večji učinek drenaže sedaj nujno potrebuje pomoč kolegov iz Westminstra.
Avtor: Rok Bertoncelj, Triglav Skladi
Objavljeno v: Dnevnik, str. 6, 13. 8. 2016, rubrika: Borzni komentar