Ne želite nikoli več zamuditi naslednje naložbene priložnosti? Na spodnji povezavi se prijavite na naše aktualne novice in ostanite vedno na tekočem.
Optimistično še naprej
Teden, ki se izteka, je prinesel težko pričakovani dvig temeljne obrestne mere v ZDA, ki pa je še vedno na izredno nizkih ravneh. Trg se je na odločitev FED odzval umirjeno, ameriški dolar je pričakovano pridobil vrednosti v primerjavi z drugimi svetovnimi valutami.
Tako se valutni par evro-dolar že počasi približuje pariteti. Na eni strani imamo restriktivno monetarno politiko v ZDA, na drugi strani pa je ECB prejšnji teden še podaljšala odkup obveznic, kar pomeni več poceni denarja v obtoku.
Zaradi dviga obrestne mere so največji zmagovalec po donosnosti v zadnjih tednih ameriške banke. V Evropi pa je slika ravno obratna, saj se banke soočajo z velikimi težavami, da v okolju nizkih obrestnih mer dosegajo zahtevano donosnost na kapital, ki znaša po ocenah analitikov v povprečju okrog 10 odstotkov. Problemi izhajajo tudi iz regulatornih zahtev, predvsem po kapitalu, zato se je marsikatera banka že morala dokapitalizirati. Banke bodo morale vsekakor spremeniti svoj poslovni model, če bodo želele dosegati ustrezno donosnost, zagotovo pa bomo v prihodnje priča nadaljnji konsolidaciji evropskega bančnega sektorja.
Iz drugega največjega svetovnega gospodarstva, iz Kitajske, prihajajo še naprej spodbudni makroekonomski podatki, kar je v povezavi z močno ameriško ekonomijo zelo optimistično za globalno ekonomijo. Napovedi analitikov za rast BDP za letošnje leto so se dvignile s 6,6 na 6,7 odstotka, popravile so se tudi projekcije za leto 2017, s 6,3 na 6,4 odstotka. Glede na to lahko v letu 2017 pričakujemo optimizem na svetovnih delniških borzah, predvsem ne gre zanemariti regije razvijajočih se trgov.
Avtor: Mitja Baša, Triglav Skladi
Objavljeno v: Dnevnik, str. 13, 17. 12. 2016, rubrika: Borzni komenta