Ne želite nikoli več zamuditi naslednje naložbene priložnosti? Na spodnji povezavi se prijavite na naše aktualne novice in ostanite vedno na tekočem.
Odlično leto 2016
Iztekajoče se leto, ki so ga zaznamovale skrbi z ohlajanjem kitajske ekonomije, padajoči dobički podjetij in drugi signali preteče recesije, »oilmageddon«, šibkost evropskih sistemskih bank, dvomi o učinkovitosti monetarnih ukrepov, zaskrbljeni in zadovoljni guvernerji ameriške centralne banke (FED), da ne omenjam britanskega referenduma in ameriških volitev, ki so v košarkarskem žargonu izvedli dvojno finto pred vlagatelji (v smislu nepričakovanega izida, kot tudi reakcij na izid), je bilo… odlično!
Kako drugače bi lahko opisali izkupiček evrskih vlagateljev na globalnih kapitalskih trgih? Dobrih 17 odstotkov je znašala celotna donosnost ameriškega indeksa S & P 500, trgi v razvoju so v povprečju zrasli za 13 odstotkov (indeks MSCI Emerging markets), japonski indeks Topix je pridobil devet odstotkov, nemški DAX pa slabih sedem odstotkov. Celo evrske obveznice so vlagateljem ponudile privlačno donosnost. Državne obveznice so v povprečju zrasle za okoli tri odstotke, podjetniške z investicijsko bonitetno oceno za štiri odstotke, bolj tvegane (tako imenovane »junk« obveznice) pa za celih osem odstotkov. So lahko vlagatelji kje bistveno izgubili? Tisti, ki so imeli na računu britanske funte, so utrpeli 14-odstotni padec, a če bi imeli te iste funte v povprečni delnici britanskega indeksa FTSE100, bi realizirali 2-odstotni donos (vse merjeno v evrih do 22.decembra).
Si lahko obetamo podobne razmere v prihajajočem letu? Ljudem (verjetno še posebej vlagateljem) je blizu ekstrapoliranje bližnje preteklosti in hitro bi se lahko strinjali, da bo nekaj časa še »raslo«. Momentum vlaganje, kot se imenuje uveljavljena strategija, ki sloni na najdonosnejših naložbah minulega obdobja, ima številne privržence in tudi nekaj uspeha. Tisti, ki imate radi modrosti investiranja, se spomnite reka znanega vlagatelja Johna Templetona: bikovski trend se rodi v času pesimizma, raste v času skepse, dozori v času optimizma in umre v času evforije. Letos skeptikov res ni manjkalo in mnogi menijo, da smo od leta 2009 v najbolj osovraženem rastočem trendu, ki ga umetno vzdržujejo centralne banke. Sam bi rekel, da smo po izvolitvi Trumpa prešli v čas optimizma. Ideje iz njegove predvolilne kampanje postajajo nova mainstream politika, ki naj bi razbremenila iztrošeno monetarno politiko in dala svež zagon gospodarstvu. Marsikdo po grafikonih sodeč opaža znamenja evforije, a dokler na ulici, v taksijih in pri frizerju beseda ne bo nanesla na delnice, menim, da še nismo v zadnji fazi rasti. Za ljubitelje pretekle statistike pa lahko o prihajajočem letu navedemo naslednje podatke: 3-krat v letu lahko pričakujemo vsaj 5-odstotni, približno 1-krat pa vsaj 10-odstoti padec cen delnic (velja za indeks S & P 500).
Ne glede na to, ali ste momentum, modri ali verjetnostni vlagatelj, vam želim donosno leto 2017.
Avtor: Gorazd Belavič, Triglav Skladi
Objavljeno v: Dnevnik, str. 28, 2016, rubrika: Borzni komentar