Nemčija se je za las izognila recesiji
Svetovni trg: k rasti BDP je najbolj pozitivno pripomogla poraba gospodinjstev ter potrošnja države
Največje evropsko gospodarstvo Nemčija praznuje trideset let od padca berlinskega zidu in zdi se, da je zelo izvozno usmerjena država na neki prelomni točki. Pred dnevi je nemški statistični urad objavil, da se je nemški BDP v tretjem četrtletju glede na drugo povečal za 0,1 odstotka, kar pomeni, da se je Nemčija za las izognila tehnični recesiji.
Ni pa mogoče spregledati dejstva, da so obenem navzdol revidirali podatek za drugo četrtletje, zato se je rast BDP v drugem četrtletju znižala za 0,2 odstotka. K rasti BDP v tretjem kvartalu je najbolj pozitivno prispevala poraba gospodinjstev ter potrošnja države, povečal se je tudi izvoz, medtem ko je uvoz ostal praktično na isti ravni. Država je v zadnjem desetletju rast izvoza krepila predvsem z rastjo trgovine s Kitajsko, ki je pred dvema letoma postala največji trgovinski partner. Ker pa se gospodarska rast na Kitajskem ohlaja in s tem povpraševanje, to negativno vpliva na rast nemškega BDP.
Po drugi strani pa prihajajo znaki, da je za nemško gospodarstvo najhujše že mimo, poslovna klima se je stabilizirala, zaupanje potrošnikov se je začelo izboljševati, vendar slika še ni čista. Tudi borzni indeks DAX30 nakazuje, da je veliko pozitivnih novic že vključenih v tečaje, saj je v zadnjih dneh dosegel najvišje vrednosti od leta 2017 pri več kot 13.300 točkah, tako da je v letošnjem letu vrednost indeksa zrasla za skoraj 25 odstotkov.
Rast svetovnega gospodarstva je pod pritiskom, saj se za letos pričakuje triodstotno rast BDP svetovnega gospodarstva, leta 2020 pa naj bi se rast okrepila na 3,4 odstotka BDP kot posledica rasti predvsem držav iz razvijajočih se trgov. Pozitivni vpliv na rast bo zagotovo prinesel trgovinski sporazum med ZDA in Kitajsko, ki naj bi bil po ocenah dosežen že letos. Pri vsem tem ne gre pozabiti velikega vpliva centralnih bank, ki skoraj vse brez izjeme vodijo zelo ohlapno monetarno politiko, ki pomeni veliko likvidnosti in okolje izredno nizkih obrestnih mer in torej poceni denarja.
Glavnina kvartalnih objav rezultatov za tretje četrtletje je za nami, povprečno pa so bile objave tako na ravni prihodov kot dobička boljše od pričakovanj. V takem okolju pričakujemo nadaljnjo rast tečajev na borzi ter smo bolj naklonjeni cikličnim panogam, izmed regij pa priporočamo investiranje na razvite delniške trge, predvsem v ZDA, ter manj na Kitajsko.
ZDA so novembra vstopile v volilno leto, kjer bodo Američani izbirali že 46. predsednika, vse pa kaže na slavje in drugi mandat predsednika Trumpa. Kljub temu se ZDA poteka proces procesa odstavitve ameriškega predsednika Trumpa. V minulem tednu so se začela javna zaslišanja pred odborom za obveščevalne dejavnosti, kjer pa nekih novih dejstev ni bilo razkritih. Glede na zgodovino donosnosti ameriških delnic, lahko v volilnem letu v ZDA pričakujemo pozitivne donose, ki naj bi temeljili pretežno na predvolilnih obljubah. Kot vse kaže da bodo delniški trgi najverjetneje nadaljevali v pozitivni smeri, saj se pričakuje, da se bodo ukrepi centralnih bank prej ali slej izrazili v rasti BDP in na rezultatih poslovanja podjetij.
Avtor: Mitja Baša, Triglav Skladi
DELO P&D, 18. 11. 2019, RUBRIKA: Borzna analiza