Ne želite nikoli več zamuditi naslednje naložbene priložnosti? Na spodnji povezavi se prijavite na naše aktualne novice in ostanite vedno na tekočem.
Je edina možna pot navzgor?
V mesecu januarju so delniški indeksi po svetu večinoma zabeležili donose. Med pomembnejšimi delniškimi indeksi velja omeniti 9,5% rast nemškega borznega indeksa DAX, ter 2,5% rast ameriškega borznega indeksa S&P 500. Slednji je tako že dosegel ravni pred padcem v avgustu lani. Posebej visoko rast so v januarju beležili tečaji delnic na razvijajočih se trgih. Tako je borzni indeks kitajskih delnic, ki kotirajo na borzi v Hong Kongu HSCEI pridobil 11% vrednosti, Brazilski Bovespa 17%, medtem ko je indijski borzni indeks SENSEX 30 zrasel celo za 18%. Med presenečenji v prejšnjem mesecu gre omeniti rast madžarskega in grškega borznega indeksa – oba sta zrasla za 17% (vsi donosi so merjeni v eurih).
Prav glede Grčije je v zadnjem času vedno več ugibanj, da bi lahko že v kratkem razglasila bankrot. Državi 20. marca zapadejo v plačilo glavnica ter obresti na obveznice v višini 14,5 milijard EUR. Če država ne bo uspela pridobiti pomoči od drugje, tega zneska zelo verjetno ne bo mogla poravnati.
Vpliv na finančne trge ima tudi Evropska centralna banka (ECB). Ta je 21. decembra lani bankam posodila za 489 milijard EUR triletnih kreditov. Dražba triletnih kreditov 21. decembra ne bo edina, saj je druga že najavljena za 29. februar. Udeleženci na finančnih trgih so že dalj časa pričakovali od ECB, da v finančni sistem vbrizga dodatno, predvsem dolgoročno likvidnost, saj imajo banke v zadnjih letih težave pri pridobivanju dolgoročnih virov financiranja. S to potezo je ECB pripomogla, da so banke začele kupovati obveznice držav v evro območju, tudi tistih, ki se smatrajo za bolj problematične. Banke so tako kupovale med drugim tudi španske in italijanske obveznice, in s tem zniževale njihovo donosnost. Nižja donosnost obveznic problematičnih držav evro območja ter pripravljenost ECB, da povečuje dolgoročno likvidnost bank sta dali pozitiven znak tudi kupcem delnic, in tečaji so začeli rasti. Pozitiven vpliv je bilo čutiti ne samo na evropskih, pač pa tudi na ostalih delniških trgih, predvsem tistih v državah v razvoju. Nekatere delnice so v enem mesecu pridobile toliko, kot bi pričakovali do bodo pridobile v celem letu, pri čemer je bil najverjetnejši glavni dejavnik rasti predvsem dodatna likvidnost, ki jo je v sistem dodala ECB. Potrebno omeniti, da so delniški trgi zrasli kljub dejstvu, da dolžniška kriza v evro območju še vedno ni rešena, in so pretresi v bližnji prihodnosti še vedno možni. Previdnost na finančnih trgih tako ni odveč.
Avtor: Matjaž Dlesk, upravljavec investicijskih skladov, Triglav Skladi, d.o.o.