Ne želite nikoli več zamuditi naslednje naložbene priložnosti? Na spodnji povezavi se prijavite na naše aktualne novice in ostanite vedno na tekočem.
Negotovost se izkazuje tudi pri revizijah dobičkov
Precejšnja makroekonomska negotovost se izkazuje tudi pri napovedovanju prihodnjega poslovanja podjetij. To dobro odraža tudi kazalec revizij dobičkov, ki meri število podjetij, katerim so borzni analitiki zvišali napoved prihodnjega dobička v primerjavi s podjetji, katerim so se napovedi dobička znižale. Kazalnik namreč letos precej niha, pretekli mesec pa se je po enomesečni rasti ponovno znižal. Na globalni ravni se je znižal iz 0,64 na 0,58, kar pomeni, da napovedi rasti dobičkov za prihodnje leto krepko zaostajajo za ocenami, ki napovedujejo padec dobičkov. Znižanje beležimo v ZDA (iz 0,86 na 0,70), v regiji Azija in Pacifik (iz 0,65 na 0,53) in v trgih v razvoju (iz 0,65 na 0,55). V Evropi je kazalec ostal nespremenjen, le na Japonskem se je zaradi pričakovanj glede državnih vzpodbud nekoliko zvišal. Med razlogi za pesimizem analitikov lahko v prvi meri izpostavimo negotovost v zvezi z iztekom davčnih olajšav v ZDA in zniževanjem socialnih transferjev (tako imenovani fiskalni prepad). Prav fiskalni prepad je v zadnjih tednih skoraj v celoti preusmeril pozornost vlagateljev, celo od reševanja evrske dolžniške krize in ohlajanja kitajskega gospodarstva.
Pri opazovanju trendov prihodnjih dobičkov izstopajo tudi precejšnje razlike med posameznimi sektorji. Nekateri sektorji imajo še vedno skoraj pozitivne revizije, hkrati pa je pri nekaterih opazen trend zviševanja napovedi. Najvišje razmerje med pozitivnimi in negativnimi spremembami še vedno beležijo sektor zdravstva, ter nepremičninski in zavarovalniški sektor, najnižje pa industrijski sektor in sektor bazičnih materialov in računalniške strojne opreme. Pri slednjih razmerje znaša le 0,4, kar pomeni, da sektor belež le 4 izboljšanja napovedi in kar 10 poslabšanj. V zadnjem mesecu največje izboljšanje beležita sektorja bazičnih materialov in prodaje na drobno, ter nepremičninski sektor, med poraženci meseca pa najdemo bančni in zdravstveni sektor.
Glede na to, da predstavljajo revizije dobičkov vhodne parametre za izračun vodilnih indikatorjev, lahko s precejšno mero gotovosti pričakujemo, da bodo prihodnje objave indikatorjev nekoliko slabše.
Avtor: Gašper Dovč, upravljavec investicijskih skladov, Triglav Skladi, d.o.o.